Dieta, a plan żywieniowy – czym się różnią ?

 

Dieta – kojarzy się bardzo często z dużymi ograniczeniami, towarzyszącym bardzo często dyskomfortem oraz głodem. Dieta – opiera się zazwyczaj na wskazaniu które produkty można jeść, a które są zakazane. Dodatkowo często ma określony czas, przez który ją stosujemy.  Niestety skutkiem stosowania diet często jest późniejszy powrót do wcześniejszej bądź jeszcze wyższej masy ciała.  Mając za sobą kolejną nieudaną próbę, nasza motywacja do kolejnej.. jest wręcz zerowa.

Czym zatem jest plan żywieniowy i czemu nie nazywam go dietą?

Plan żywieniowy jest narzędziem, które pomaga Wam poznać jakie porcje są dla Was odpowiednie, jak zestawiać posiłki, aby były zdrowe i zbilansowane. Określa które produkty można jeść częściej, a po które warto sięgać rzadziej. Nie zakazuje żadnego produktu, ponieważ MY NIE TYJEMY OD PRODUKTU, tylko od ILOŚCI i CZĘSTOTLIWOŚCI  z jaką go spożywamy. A to omawiamy na wizycie i również jest to uwzględnione w planie. To Wy decydujecie jak wyobrażacie sobie śniadania, przekąski, obiady, kolacje. To Wy decydujecie, których produktów plan ma nie zawierać bo ich nie lubicie. Razem odnajdujemy „złoty środek” tak, aby zachować Wasze preferencje, ale i zrobić ewolucję w Waszym żywieniu ( a nie rewolucję ). Dodatkowo nie określamy czasu stosowania planu. Plan żywieniowy z czasem zmienia krok po kroku Wasze nawyki żywieniowe- na stałe. Stąd też wypracowane nawyki żywieniowe stosujemy już do końca życia, natomiast po osiągnięciu wymarzonej masy ciała zwiększamy porcje posiłków, dodajemy jeszcze więcej owoców, zdrowych przekąsek  🙂

Plan żywieniowy uwzględnia porcje, miary domowe, przepisy, listę zakupów oraz dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe. Nie powoduje dyskomfortu, ponieważ raz na jakiś czas możemy pozwolić sobie na pewne odstępstwa. To Wy decydujecie w jakim tempie chcecie zredukować masę ciała, a co za tym idzie to Wy decydujecie o ilości ewentualnych odstępstw.

A i co najważniejsze, na planie żywieniowym, w przeciwieństwie do diety  – NIE JESTEŚCIE głodni.  Indywidualnie dobrana kaloryczność, która zawsze jest wyższa niż Wasza podstawowa przemiana materii sprawia, że systematycznie następuje redukcja tkanki tłuszczowej, a nie wody jak bywa to na restrykcyjnych dietach.