W jaki sposób ustala się kaloryczność planu żywieniowego ?

KROK 1. USTALENIE PODSTAWOWEJ PRZEMIANY MATERII
PODSTAWOWA PRZEMIANA MATERII TO MINIMALNA ILOŚĆ ENERGII, NIEZBĘDNA DO PODTRZYMANIA PODSTAWOWYCH FUNKCJI ŻYCIOWYCH

 –  w tym celu  wykonywana jest na wizycie analiza składu ciała

Co jest ważne?

Jeśli chcemy utrzymać uzyskaną w wyniku zmiany nawyków masę ciała, ważne jest aby kaloryczność planu żywieniowego była powyżej podstawowej przemiany materii.

Jeśli plan żywieniowy zapewnia organizmowi ilość energii, jaką potrzebuje on do życia, wówczas po uzyskaniu wymarzonej masy ciała, gdy następuje zwiększenie przyjmowanej energii, organizm nie uruchamia mechanizmu magazynowania tkanki tłuszczowej ( ponieważ nie obawia się, że w przyszłości  zabraknie mu energii na procesy życiowe ).

Natomiast jeśli plan redukcyjny ustalony jest poniżej podstawowej przemiany materii, wówczas redukcja masy ciała jest szybsza, ale… na krócej. W momencie gdy przestajemy stosować plan redukcyjny i zwiększamy ilość przyjmowanych kalorii organizm zaczyna magazynować tkankę tłuszczową z obawy, iż znowu nastaną czasy głodu dla niego. Dlatego też tak ważne jest, aby plan redukcyjny ułożony był na odpowiednią ilość energii, aby później nie było efektu jo-jo którego tak wiele osób doznało stosując zbyt restrykcyjne diety.

KROK 2. USTALENIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ  

Im aktywność fizyczna jest większa, tym organizm potrzebuje więcej energii. Informacja o trybie pracy oraz dodatkowej aktywności fizycznej pozwala na dobranie odpowiedniej kaloryczności planu. Kaloryczność ta jest ustalana wówczas tak, aby jej wartość była pomiędzy PODSTAWOWĄ PRZEMIANĄ MATERII A CAŁKOWITYM ZAPOTRZEBOWANIEM ENERGETYCZNYM (CAŁKOWITE ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE WLICZA JUŻ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ ).

KROK 3. USTALENIE ODPOWIEDNIEGO DEFICYTU KALORYCZNEGO – W PRZYPADKU REDUKCJI MASY CIAŁA

Od ustalenia deficytu kalorycznego zależy tempo redukcji masy ciała.

  1. deficyt 500 kcal = redukcja masy ciała 0,5 kg/ tydzień.

Im deficyt większy tym redukcja masy ciała jest szybsza.

*W przypadku osób, którym zależy na przybraniu masy ciała – do wartości całkowitego zapotrzebowania energetycznego dodajemy odpowiednią ilość dodatkowej energii, aby pobudzić organizm do budowania masy mięśniowej i/bądź tkanki tłuszczowej ( w zależności od ustalonego na wizycie celu ).

OPRÓCZ KALORYCZNOŚCI BARDZO WAŻNĄ KWESTIĄ JEST USTALENIE ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI BIAŁKA, TŁUSZCZU, WĘGLOWODANÓW, BŁONNIKA POKARMOWEGO, SKŁADNIKÓW MINERALNYCH I WITAMIN –  tak abyśmy podczas procesu zmiany nawyków żywieniowych byli odpowiednio odżywieni, a nie wygłodzeni i wyniszczeni jak to bywa na niedoborowych dietach.

Ilości wyżej wymienionych składników ustalane są indywidualnie,  zależą od wieku, płci, składu ciała, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej, efektów jakie chcemy osiągnąć i innych czynników.