Dietetyk kliniczny, psychodietetyk 

Nazywam się Paulina Kijo (Brzuskiewicz) . Jestem dietetykiem klinicznym, psychodietetykiem.

Tytuł dietetyka uzyskałam w 2012 roku na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Naukę kontynuowałam na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu na Wydziale Lekarskim II. Tam ukończyłam studia magisterskie na kierunku Dietetyka. Wiedząc jednak jak ważne są aspekty psychologiczne w zmianie nawyków żywieniowych podjęłam studia podyplomowe z Psychodietetyki na Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Poznaniu. W celu poszerzenia swoich kwalifikacji ukończyłam szkolenia z Dietcoachingu I i II stopnia. Biorę udział w licznych warsztatach oraz konferencjach poruszających tematykę najnowszych trendów żywieniowych oraz żywienia w różnych grupach wiekowych.

Weekendami zajmuję się prowadzeniem szkoleń, warsztatów oraz wykładów. Wykładam w Wyższej Szkole Bankowej w Szczecinie na kierunku Psychodietetyka. 

Bardzo ważne, aby udając się na wizytę każdy był świadomy, iż psychodietetyk to nie ten sam zawód co psycholog.  Nie świadczę usług z zakresu psychologii.

Jestem dietetykiem i usługi świadczone są w zakresie oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia. Wizyty dietetyczne – w zależności od potrzeb-  poszerzone są natomiast o aspekty psychologiczne, wykonujemy na wizytach ćwiczenia motywacyjne oraz pracujemy nad samooceną. Zmiany żywieniowe rozpoczynają się w głowie, dlatego tak ważna jest praca również w tym obszarze.

*****Przez 8 lat prowadziłam Gabinet Psychodietetyczny. Aktualnie nie przyjmuję pacjentów w gabinecie, pracuję w Przychodni Medycyny Rodzinnej świadcząc usługi dietetyczne w ramach Opieki Koordynowanej ( NFZ )

Choroby, w których istnieje możliwość objęcia pacjenta opieką koordynowaną:

  1. kardiologia: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, przewlekła choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków,
  2. diabetologia: cukrzyca,
  3. endokrynologia: niedoczynność tarczycy, diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich,
  4. pulmonologia/alergologia: POCHP, astma.

W  każdym z ww.zakresów istnieje możliwość skierowania pacjenta przez lekarza POZ do dietetyka poprzez zalecenie konsultacji dietetycznych w ramach „Indywidualnego Planu Opieki Medycznej”.

Pracując z pacjentem w ramach opieki koordynowanej nie tworzy się indywidulanych jadłospisów. Wizyty opierają się na edukacji, analizie błędów żywieniowych, ustalaniu planu zmiany nawyków.  Brak planu żywieniowego nie oznacza braku efektów .Efekty na wizytach kontrolnych są, i to całkiem spore. A ubytek każdego kilograma poprawia zdrowie i samopoczucie pacjentów 🙂